English   Svenska  


Om oss


Startsida

Nitroz Motorsport

Sportgrenar

Tävlingar

Resultat

Mitt konto

+46(0)8 711 55 60

NitrozPlay

Köp & Sälj

TimeTree

Sök

Dragracing.EU
 
 
•  Resultat
2022

2021

2020

2019

2018

2017 - 2011
 
2010 - 2002
 
•  DRAG FINALS 2021
Senaste Nytt

140 tävlande har kört och producerat 649 tidkort


11.09.2021 18:54:01
Time-Tree v6.3.1

Elimineringsstegar :

CLASSIC_DRAGBIKE
ET_STREET_BIKE
JUNIORBIKE_JBA
JUNIOR_DRAGSTER
PRO_COMP_BIKE
PRO_ET
PRO_STREET
SMALL_TIRE_STOCK_SUSPENSION
STREET_8.60
SUPER_COMP
SUPER_COMP_BIKE
SUPER_GAS
SUPER_GAS_BIKE
SUPER_PRO_ET
SUPER_TWIN_TOP_FUEL_BIKE
SVDA


Kvalresultat för Classic Dragbike
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 35 Gøran Cae 0,0022 2,5542 98,66 11,5732 111,09 18,4575
2 417 Jørn Jakobsen 0,0128 3,6528 149,13 10,5050 182,69 14,7530 +0,0106
3 129 Fredrik Solheim 0,0301 1,7769 190,88 6,4846 189,67 10,2156 +0,0279
4 20 Nicolai Ryen Christiansen 0,0373 1,7332 166,13 6,8133 195,65 10,7315 +0,0351
5 2 Øyvind Pirat Larsen 0,0476 1,3801 180,45 6,0178 208,51 9,7141 +0,0454
6 96 Tom Dulin Leret 0,0804 1,4491 171,80 6,1927 200,56 10,0384 +0,0782
7 27 Ivar Ole Lybeck 0,0905 1,3974 183,21 6,0137 220,52 9,5210 +0,0883
8 16 Trygve Børte 0,0927 1,2062 200,61 5,4227 237,39 8,6778 +0,0905
9 31 Finn Ulvang 0,1069 1,3716 177,17 6,1501 210,59 9,8195 +0,1047
10 701 Stig Sagstuen 0,1559 1,4999 176,86 6,3401 212,14 9,9945 +0,1537
11 990 Per Jevne 0,1658 1,8497 164,91 7,0712 202,36 10,9334 +0,1636
12 70 Jomar Larsen 0,2200 1,8070 153,91 7,2998 164,80 11,8100 +0,2178

Kvalresultat för Competition Eliminator
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Indexdiff Kvaldiff Index
1 6144 Roar Myhr 0,4958 1,0930 234,30 4,8601 297,52 7,5314 0,5314 07,00

Kvalresultat för ET Street Bike
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 104 Sunniva Andersen 0,0093 1,9954 148,24 7,9553 184,00 12,2130
2 147 Audun Brustuen 0,0111 2,0241 177,73 7,0387 219,11 10,6161 +0,0018
3 84 Cato Bru 0,0236 2,0929 179,33 7,2935 162,13 11,3932 +0,0143
4 164 Oliver Amundsen 0,0286 1,5316 165,40 6,6763 199,28 10,5777 +0,0193
5 345 Arve Myrbostad 0,0287 1,7764 169,93 7,2757 209,97 10,9283 +0,0194
6 101 Kai Elling Os 0,0418 1,6664 179,51 6,6133 217,59 10,1671 +0,0325
7 171 Maren Os 0,0709 2,0528 150,03 9,7494 199,67 13,7613 +0,0616
8 95 Vilde Myrbostad 0,0821 1,9638 167,13 7,1730 203,33 11,0029 +0,0728
9 17 Morten Kvilhaug 0,1130 1,7949 149,78 7,4868 175,40 11,8691 +0,1037
10 317 Per Inge Eikåsen 0,1696 2,0591 118,42 9,4417 144,72 14,8147 +0,1603
11 105 Elise Andersen -0,0167 2,0560 151,29 7,8720 184,99 12,0916 -0,0260

Kvalresultat för Junior Bike Rekrutt
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 10 Tian Magnussen 0,1591 2,8279 78,71 12,9833 78,71 12,9833
2 122 Selma Amundsen 1,5566 3,6507 73,61 13,9646 73,61 13,9646 +0,9813

Kvalresultat för Junior Dragster
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 876 Madelen Sagmo 0,0002 1,6872 126,76 8,0522 126,76 8,0522
2 5433 Marcus Andersson 0,0054 1,7421 132,28 7,9759 132,28 7,9759 +0,0052
3 337 Elina Tresland Andersen 0,0175 1,8017 120,46 8,4535 120,46 8,4535 +0,0173
4 5688 Linus Leander Grauphaugen 0,0209 1,6845 58,15 16,9613 58,15 16,9613 +0,0207
5 489 Adrian Bårdevik 0,0375 2,1356 102,75 10,0550 102,75 10,0550 +0,0373
6 364 Dina Os 0,0386 1,9346 111,56 9,2007 111,56 9,2007 +0,0384
7 88 Celina Brekken Veslum 0,0473 1,9836 109,04 9,4941 109,04 9,4941 +0,0471
8 57 Victor Barstad 0,0737 1,9721 107,90 9,4530 107,90 9,4530 +0,0735
9 398 Johannes Bårdevik 0,0901 1,8271 118,66 8,6633 118,66 8,6633 +0,0899
10 41 Gunnar Anders Beinset 0,0989 1,9443 115,77 9,0368 115,77 9,0368 +0,0987
11 691 Stine Aune Hasselvold 0,1084 1,6390 125,20 7,9554 125,20 7,9554 +0,1082

Kvalresultat för Junior test
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 7821 Martin-emiil Pettersson 0,3941 2,6502 23,35 19,4204 23,35 19,4204

Kvalresultat för Juniorbike JBA
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 19 David Harley Nilsen Feltstykket 0,0141 2,1777 142,91 8,3411 142,91 8,3411
2 56 Theodor Vik 0,0780 2,2195 127,19 9,0841 127,19 9,0841 +0,0639
3 66 Faste Rosenlund 0,1413 1,8637 149,59 7,5689 149,59 7,5689 +0,1272
4 22 Ole Kristoffer Steen Aas 0,1698 1,7542 145,81 7,7273 145,81 7,7273 +0,1557

Kvalresultat för Lisens bil
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 7 Langseth 0,3126 1,1571 212,58 5,2534 266,77 8,1954
2 6 Jan Frogner 0,6704 2,3253 108,09 10,3907 111,06 16,6995 +8,5041
3 4 Helge Rue 0,2110 2,9713 101,01 11,7380 124,57 18,0547 +9,8593

Kvalresultat för Lisens junior bil
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 3 Eiriki Engeseth 0,0931 1,9348 81,38 10,7803 81,38 10,7803
2 1 Mathilde Sagmo 0,5645 5,0504 29,39 28,9272 29,39 28,9272 +18,1469
3 8 Elomine 2,2437 15,4117 11,50 78,2698 11,50 78,2698 +67,4895

Kvalresultat för Lisens junior mc
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 4444 Martin Horgen 1,0154 3,4666 85,27 13,3055 85,27 13,3055

Kvalresultat för Lisens mc
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 1 Tom Rune Solberg -0,0904 2,0640 143,31 8,2601 175,05 12,7466
2 3 Birgit O Rognlien 0,3507 2,1834 130,10 8,9186 158,42 13,8606 +1,1140
3 2 Marianne Bårli 0,7969 2,7190 80,36 13,9229 80,36 13,9229 +1,1763
4 4 Manuela Rothe 3,8149 3,3501 98,97 12,2808 119,88 18,8304 +6,0838

Kvalresultat för Pro Comp Bike
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 36 Kenneth S. Laget 0,2056 1,3012 249,05 4,9635 305,08 7,5262
2 26 Dag Wagenius -0,0573 1,2515 229,30 5,0712 287,65 7,7984 +0,2722
3 29 Wille Skinnars 0,1409 1,3938 220,93 5,4459 276,29 8,2628 +0,7366
4 35 John Rolfstad 0,0853 1,1953 207,97 5,2832 249,57 8,3839 +0,8577
5 511 Frank Aaslund 1,5026 1,3401 183,81 5,9973 216,28 9,6479 +2,1217

Kvalresultat för Pro ET
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 6789 Stein Jarle Tønnesen 0,0305 1,5025 167,48 6,6328 207,61 10,4214 +0,0014 10,4200
2 6296 Kristoffer August Nordin 0,0346 1,5408 151,48 7,1640 187,74 11,3536 +0,0036 11,3500
3 6979 Stein Erik Martby 0,0957 1,9859 116,75 9,4507 145,93 14,8527 +0,0127 14,8400
4 14 John Thidé 0,1060 1,4814 154,71 7,0591 193,50 11,1351 +0,0151 11,1200
5 9424 Mariell Klungland 0,2122 1,4905 172,70 6,4614 214,29 10,1390 +0,0190 10,1200
6 730 Tom Bergh 0,1414 1,6528 156,05 7,2708 194,70 11,3316 +0,0216 11,3100
7 385 Fredrik Seth 0,0458 1,4491 162,49 6,7130 199,56 10,6337 +0,0337 10,6000
8 7928 Henrik Alexander Birk 0,4814 1,9349 129,80 9,0626 150,72 14,0305 +0,0405 13,9900
9 6027 Svein Bye 0,1219 1,7236 144,38 7,6760 177,17 12,1000 +0,0500 12,0500
10 5 Malin Jensen 0,5623 2,1950 130,79 8,9938 162,13 13,8586 +0,0586 13,8000
11 6306 Kjell Skrede -0,2173 1,3584 171,71 6,3732 214,09 10,0530 +0,0630 9,9900
12 666 Tone Olsen 0,0154 2,2150 143,48 8,5525 176,21 13,0141 +0,0641 12,9500
13 6316 Geir Leirvik 0,1221 1,4678 172,50 6,4791 194,59 10,2788 +0,0788 10,2000
14 6717 Tommy Skogmo 0,7475 1,4765 184,66 6,2406 230,18 9,6618 +0,2618 9,4000
15 7220 Linn Cecilie Romøren Skov 0,0751 2,7177 66,24 13,9993 68,25 24,5914 +12,5914 12,0000

Kvalresultat för Pro Street
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 88 Renate Rosén Skinne 0,0375 1,1001 230,70 4,8776 290,79 7,6002
2 6416 Anette Birkenes 0,1949 1,1947 237,62 4,8771 253,97 7,6287 +0,0285
3 6956 Jarle Brandvik -0,2764 1,1079 230,47 4,8942 287,65 7,6340 +0,0338
4 6189 Kjetil Hauge 0,1679 1,1311 234,30 4,8546 255,41 7,6438 +0,0436
5 703 Vidar Pettersen -0,2573 1,1998 230,11 4,9870 285,04 7,7431 +0,1429
6 679 Fredrik Gravningen 0,4895 1,1585 219,11 5,1623 278,42 8,0052 +0,4050

Kvalresultat för Small Tire Stock Suspension
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 9371 Ernst Langaaker 0,5299 1,3671 190,43 5,8892 233,16 9,2397
2 6702 Stig Pedersen 0,4976 1,3976 178,39 6,2444 220,52 9,7994 +0,5597
3 9496 Roar Kjøsen 0,1597 1,5865 180,59 6,3741 221,95 9,9020 +0,6623
4 2460 Andreas Ruud 0,5888 1,4082 173,08 6,4963 214,93 10,1502 +0,9105
5 2023 Bjørn Oskarr Magnussen -0,0939 1,4274 168,46 6,4931 204,60 10,2989 +1,0592
6 6287 Alice Hauge 0,6387 1,5142 163,56 6,9099 204,37 10,7665 +1,5268
7 602 Andreas Nygård -0,1569 2,2498 150,31 7,9205 188,14 12,1184 +2,8787

Kvalresultat för Street 8.60
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 1032 Eskil Granslåen Rolstad 0,0633 1,2595 199,17 5,5629 246,58 8,7492
2 6091 Roger Myhrvold 0,0734 1,3126 196,67 5,6894 227,42 8,9961 +0,2469

Kvalresultat för Super Comp
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 192 Mats Arntzen Wanvik 0,0236 1,2556 199,89 5,6161 227,49 8,9015
2 371 Elin Aarvik 0,0229 1,3127 200,00 5,6363 229,67 8,9305 +0,0290
3 1694 Tina Olsen Frog 0,0642 1,2092 197,59 5,3716 202,08 8,9320 +0,0305
4 9612 Julie Andersen 0,2529 1,2669 189,72 5,7722 230,99 9,1431 +0,2416

Kvalresultat för Super Comp Bike
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 179 Peter Östlund 0,0707 1,4110 211,83 5,5101 239,52 8,5566
2 5 Kathrine Wagenius 0,1024 1,4246 205,13 5,6147 252,10 8,7214 +0,1648
3 205 Michael Jensen 0,3211 1,3889 203,56 5,6888 260,87 8,7655 +0,2089
4 31 Ellen Ødegaard 0,1997 1,3286 198,68 5,5846 238,65 8,8376 +0,2810
5 333 Stian Horne -0,0961 1,6085 202,30 5,9600 247,34 9,1156 +0,5590

Kvalresultat för Super Gas
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 6666 Per Eilertsen 0,2761 1,3309 175,14 6,2381 211,95 9,9001
2 1 Christer Uhlin 0,3420 1,5014 182,32 6,2470 205,89 9,9024 +0,0023
3 6958 Harald Johansen 0,3177 1,3552 175,52 6,2869 217,65 9,9036 +0,0035
4 11 Bent Arild G. Strøm 0,2698 1,4082 178,93 6,2798 198,40 9,9063 +0,0062

Kvalresultat för Super Gas Bike
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 88 Sarah Nevra 0,1023 1,6810 193,65 6,2173 234,30 9,5436
2 18 Jonathan Edwards 0,1679 1,4649 186,48 6,0518 222,50 9,5495 +0,0059
3 203 Mikkel Jensen 0,0783 1,5042 189,03 6,2031 230,70 9,5854 +0,0418
4 46 Marius Wagenius 0,2329 1,8051 183,07 6,4344 211,27 10,0599 +0,5163
5 11 Tor-øivind Enger Østgaard 0,1153 1,8577 186,29 6,7033 227,63 10,1295 +0,5859
6 23 Per Morten Horne 0,2548 1,9634 181,91 6,9096 219,91 10,4440 +0,9004
7 62 Tov Lucas Marin 0,3410 1,8583 171,14 7,0825 208,15 10,8210 +1,2774

Kvalresultat för Super Pro ET
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 1247 Even Rui 0,0917 1,2226 194,86 5,6112 237,15 8,9009 +0,0009 8,9000
2 6667 Hedda Victoria Birk 0,2265 1,0514 243,08 4,5734 289,62 7,2415 +0,0015 7,2400
3 7053 Frode Halvei -0,0239 1,3537 201,29 5,6326 246,07 8,8035 +0,0035 8,8000
4 3796 Mikael Granslåen Rolstad 0,1466 1,1032 219,31 5,0245 258,62 7,9836 +0,0036 7,9800
5 6346 Veronica Sørensen -0,0142 1,2192 197,97 5,5418 237,39 8,7945 +0,0045 8,7900
6 6729 Kristin Mathisen 0,6571 1,4419 203,16 5,7341 253,79 8,8418 +0,0118 8,8300
7 966 Even Nilssen 0,4343 1,1340 222,63 4,9908 273,56 7,8521 +0,0121 7,8400
8 7 Mikael Nilsson 0,1161 1,1324 222,98 5,0175 274,91 7,8632 +0,0132 7,8500
9 45 Siri Johansen -0,0297 1,0680 236,22 4,7096 291,14 7,4049 +0,0149 7,3900
10 7326 Karl Leo Norum 0,6942 1,2160 206,66 5,3558 252,19 8,4482 +0,0182 8,4300
11 822 Trine Fossum -0,0361 1,0890 227,49 4,8730 280,26 7,6692 +0,0192 7,6500
12 6131 Bjørn Romøren-hultberg 0,2388 1,2595 196,72 5,6997 245,23 8,9112 +0,0212 8,8900
13 6191 Stein Oddvar Karlsen 0,3139 1,0916 224,44 4,9850 277,46 7,8094 +0,0394 7,7700
14 6001 Arild Langseth 0,4955 1,1834 214,09 5,2557 268,56 8,1762 +0,0462 8,1300
15 888 Celina Hanssen 0,5160 1,1536 206,30 5,2349 246,07 8,3594 +0,0594 8,3000
16 1841 Øystein Røsberg 0,0354 1,1261 196,24 5,3751 224,16 8,7517 +0,0617 8,6900
17 6211 Janne Klungland 0,4016 1,2626 191,29 5,7689 243,33 9,0373 +0,1473 8,8900
18 7775 Madelen Andersen 0,0482 1,1959 199,89 5,3022 222,29 8,6305 +0,1505 8,4800
19 6276 Lars Kaldråstøyl 0,0312 1,3582 193,50 5,8736 241,13 9,1428 +0,1528 8,9900
20 6055 Anders Back 0,4433 1,0820 223,60 4,6882 246,66 7,7427 +0,3427 7,4000

Kvalresultat för Super Twin Top Fuel Bike
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 35 Hans Olav Olstad 0,2750 1,2360 291,73 4,5409 343,84 6,7279
2 96 Trond Jostein Høiberget 0,1441 1,2607 252,37 4,8531 296,42 7,4170 +0,6891
3 25 Julia Wagner 0,2656 1,3340 257,97 4,9914 299,13 7,4575 +0,7296
4 36 Svein Olav Rolfstad 0,1671 1,2660 238,57 4,9133 288,69 7,6007 +0,8728
5 387 Jan Erik Norheim Klausen 0,4098 1,2338 246,74 4,8286 241,21 7,6422 +0,9143

Kvalresultat för SVDA
Pos TvlNR Namn Reaktion 60-fot Hast201 Tid201 Hastighet Sluttid Diff
1 259 Arne Christer Kallevik 0,3156 1,1961 267,26 4,4885 269,56 7,0680
2 686 Fredrik Owrum 0,6121 1,1730 227,27 4,7998 260,49 7,6639 +0,5959
3 4883 Roger Samuelsen 0,6247 1,2862 232,93 5,1231 281,25 7,8644 +0,7964
4 59 Jon-inge Doc Halvorsen 0,1075 1,3436 181,54 6,1362 223,26 9,6324 +2,5644
5 170 Glenn Assby 0,3781 1,4467 173,91 6,3499 211,83 10,0339 +2,9659
6 6796 Malin Sørensen -0,6243 1,5159 169,09 7,0660 238,65 10,5454 +3,4774


Race information is produced by TimeTree

© 2011 - 2022 | Nitroz AB & PKS-Consulting | Disclaimer